Jak se žilo ve Starověkém Egyptě?

Starověký Egypt byla civilizace v letech 3000 př. N l. až 300 př n. l. Žila na březích řeky Nil. Vládce Egypta se nazýval faraon a byl považován za boha. Bohů v Egyptě uctívali spoustu. Faraon měl být bohem Hórem. Ten byl považován za boha nebe a ochránce egyptského království. Hór je vyobrazován v podobě sokola.

Dalším bohem, který byl rovněž vyobrazován jako sokol je bůh Re. Ten byl nejdůležitějším bohem, bohem Slunce a stvořitelem světa.

Naopak bohem měsíce byl bůh Thovt. Bůh s hlavou ibise, kterého Egypťané považovali za vynálezce písma. Egypťané skutečně jako první začali používat písmo, vypadalo ale úplně jinak než písmo, kterým dnes píšeme my. Egyptská písmena se nazývají hieroglyfy a vypadají jako obrázky. Každý tento obrázek má nějaký význam.

Bůh s šakalí hlavou se jmenoval Anubis a byl bohem zemřelých. Doprovázel duše k božímu soudu. Byl také bohem mumifikace. Při mumifikaci se tělo zabalilo do plátna a vznikla tak mumie.

Amon, bůh větru, úrody a plodnosti se vyobrazoval s beraní hlavou.

Většina bohů měla podobu zvířete nebo byli vyobrazování se zvířecí hlavou. Existovalo ale pár výjimek. Jednou z nich byla bohyně Isis, vládkyně nebe a země.